Historie swingu v Ostravě

Novodobá éra swingu v Ostravě se dá v návaznosti na naši komunitu rozdělit do zhruba čtyř období podle vůdčích osobností, na které byl napojen. Pojďme si je představit, abychom se následně mohli dostat k naší současné skupině Swingville.

I. 2013 - Bára

Bára

Roku 2013 začíná moderní éra swingu v Ostravě, kterou započala Bára Vopásková. Holčina, která měla svůj sen a bez zkušeností se do toho vrhla na plno. Inspirovaná pražskou komunitou a vybavena radami brněnské skupiny Swing Wings, rozjíždí po velkých prázdninách swing pod jménem Swing Ostrava především ve spolupráci s Cooltourem a Starou Arénou.  A tak 10. října probíhá v Ostravě workshop „1. rande se swingem!“

Tímto krokem rovněž začíná spolupráce s ostatními tanečníky a jejich komunitami z blízkého okolí jako jsou manželé Radek a Kača Fojtů (Hranice na Moravě) a s nimi taktéž Monika a Petr Adámkovi (Frýdek-Místek: Old Town Swing).

Báře samozřejmě pomáhala další spousta důležitých lidí jako například Vojta (člen bandu Jazz Cake, skvělý tanečník a lektor), Klára a Jarda (tanečníci a lektoři) a poprvé se objevuje taky Agnes, o té však později.

Jarda

Vojta

Klára

II. 2015  - Pája

Pája je kratší, ale neméně důležitou epizodou. Po opuštění prvního domovského přístavu se swing v Ostravě hledal a dočasně našel útočiště také na VŠB-TUO nebo v rámci Impact HUBu v centru Ostravy. Skrze Páju se také v Ostravě angažovali lidé z komunity kolem skupiny Swing Wings jako například Zbyněk a bratři Michálkovi.

Jelikož Pája byla srdcem v Ostravě, ale prací a životem v Brně, bylo nutné zapojit nové členy. Tou dobou se objevují dvě hvězdy, ale pouze jedna zazářila na plno. Na scénu se dostává Agnes, skrz kterou nachází swing v Ostravě druhý domov, a to v tanečním sále Katlen. 

Pája

Další důležití členové éry byly především Jarda a Renča.  

III. 2016 - Agnes

Tváří třetího období se stává naše stará známá Agnes, která se ujala role nového leadra a hybatele komunity.

V Ostravě se koná první větší samostatná akce zaštítěna Swing Ostrava v kooperaci s Prahou, a to konkrétně PragOva x-change. Komunita roste, což přináší nové kurzy a nové lektory, kteří poznali swing především skrz Swing Ostrava. Mezi swingaře přichází nové tváře a nevědomky se spouští tradice Adamů a jejich přezdívek.

Mezi pevné jádro této etapy patřili: Adam J. (Velký), Adam B. (Malý), Adam V. (CK – co kouří), Dominika alias Fallka, Janča G., Janča L., Martin, Jarda

Agnes

IV. 2019 - Swingville

Dnem, kterým oficiálně vznikl spolek, je 31. ledna 2019. Nicméně jak jde vidět na předchozích etapách, tak ani Swingville z.s. nevznikl ze dne na den, ale prošel si svým vývojem, který lze datovat o třičtvrtě roku dříve na červen 2018. Tento měsíc bylo rozhodnuto, že to v Ostravě zkusíme dělat ještě trochu jinak, čímž vznikl nový prostor pro růst.

Čtvrtou etapu nevystihuje jedna jediná vůdčí osobnost, ale celá skupina lidí, kteří se podílejí na spolupráci. Každý vyniká v něčem jiném a tím, co dělá, se snaží naši skupinu posunout dále. Adam J. je náš ajťák a pokladník, díky Fallce a Martinovi jsme se začali více věnovat shagu, Janča G. komunikuje a informuje pomocí facebooku a e-mailu, Jarda tvoří dlouhodobější plány a rozvrhy, pomocí Zuzky a Adama L. jsme se dostali do nového studia v Deníku, a Zuzka aktuálně plánuje tančírny a domlouvá kapely, Dario u nás rozjel solo jazz, kterému se hodně věnuje a Adam B. s Jančou L. nám předávají nové poznatky z pražských komunit.