Popis kurzů a tanců

Swing nezahrnuje jen hudbu první poloviny 20. století, ale také rodinu tanců vznikajících a vyvíjejících se souběžně s ním. Jejich nejstarší formy mají své kořeny v afroamerických komunitách, některé však vzešly také z jiných kulturních tradic.

Mezi tance swingové éry se řadí lindy hopcharleston, jazz steps, shag, balboa a blues, tato skupina je často ještě rozšířená o west coast swing, east coast swing, hand dancing, jive, rock’n’roll, moderní jive a další tance vyvinuté ve 40. letech a později. V Evropě se často díky tradici počítají mezi swingové tance i soutěžní boogie woogie a akrobatický rock’n’roll.

V naší škole se věnujeme níže popsaným tancům. Případné iformace o našich kurzech se dozvíte v textu pro jednotlivé tance.

Lindy Hop

Lindy hop je v současné době asi nejrozšířenějším z původních swingových tanců vycházejících z jazzu. Jeho pojmenování se připisuje skvělému tanečníkovi jménem George „Shorty“ Snowden a název je odvozen od dobového novinového titulku „Lindbergh hops off for Paris“ (Lindbergh přelétá do Paříže), zkráceně tedy lindy hop. V době vzniku se totiž přepisovaly dějiny letectví a porpvé byl překonán Atlantik. Shorty George měl při vymýšlení názvu shodou okolností u sebe noviny právě s tímto titulkem. Tanec kombinuje párové a sólové prvky, používá taneční pohyby a improvizaci charakteristické pro černošské tance s důrazem na druhou dobu. Dovede být velice volný a svobodomyslný, jelikož se nemusí vázat na naučené figury.


Informace o kurzech

Tanec lindy hop má v naší skupině nejpevnější a nejstarší základnu. Tento tanec je základní dovedností k tomu, abyste si pohodlně zatančili na našich i jiných tančírnách, které mají rozsáhlou škálu rychlostí rytmu. Tanec u nás učíme v různých úrovních a s různým zaměřením. Níže se dočteš, jaké máš možnosti.

Lindy hop 1 - basic

Chceš se seznámit s tancem lindy hop? Máme připraveny lekce pro nováčky, které tě naučí pohybovat se v rytmu swingu. Projdeme v nich detailně základní krok, otočky a figury. Naučíme tě principy vedení (role leader, obvykle muž) a následování (role follow, obvykle žena). Lindy hop 1 - basic jsme rozdělili do dvou kurzů, z nichž každý představuje jeden logický celek. Nezáleží na tom, v jakém pořadí tyto kurzy absolvuješ, pro zvládnutí swingu jsou však nutné oba. Jejich absolvováním si vybuduješ kvalitní základy, na kterých bude radost stavět.

6-count

Popis: Lekce jsou určeny pro úplné začátečníky. Zaměřeny jsou na 6-count (šestkový rytmus), což znamená, že vše, co se v rámci tohoto kurzu učí, bude počítáno na šest dob.

Cíl lekcí: Naučíš se vnímat swingový rytmus, zvládneš šestkový základní krok a s ním související základní otočky a figury. Naučíš se principy vedení (leader) a následování (follower). Osvojíš si základy správné techniky tance, rytmiky a držení těla.

8-count

Popis: Lekce jsou určeny pro úplné začátečníky. Zaměřeny jsou na 8-count (osmičkový rytmus), což znamená, že vše, co se v rámci tohoto kurzu učí, bude počítáno na osm dob.

Cíl lekcí: Naučíš se vnímat swingový rytmus, zvládneš osmičkový základní krok a s ním související základní otočky a figury. Naučíš se principy vedení (leader) a následování (follower). Osvojíš si základy správné techniky tance, rytmiky a držení těla.

Lindy hop 2 - intermediate

Technika a figury

Popis: Chceš rozšířit repertoár svých figur pro lindy hop a současně mít jistotu v jejich navedení? Pak doporučujeme z lindy hop – basic skočit rovnou sem. 

Cíl lekcí: Seznámíš se s různým základním držením, rozšříš si repertoár figur v 6-countu a 8-countu, zdokonalíš se v technice vedení a získáš jistotu v tanci.

Swing out

Popis: Swing out je typická swingová figura, která jakoby přímo charakterizuje lindy hop. Povinná výbava každého pokročilejšího swingového tanečníka. Na swing out navazuje nevyčerpatelná škála rozmanitých figur, které z něj vycházejí. Tyto lekce se zaměří především na technické provedení swing outu a 8-count. 

Cíl lekcí: Zopakuješ si základní 8-countové figury a vylepšíš si jejich techniku, naučíš se swing out a jeho různé provedení, následně se naučíš využívat swing out pro různé další variace. 

Charleston

Popis: Nedílnou součástí lindy hopu je také jeho mladší brácha charleston. Jedná se o skvělého parťáka pro lindy hop, který vám umožní tančit na svižnější tempa.

Cíl lekcí: Naučíš se základní krok charlestonu, získáš dostatečný repertoár figur na tančírnu, naučíš se přecházet z charlestonu do lindy hopu a zpět-

Footwork and musicality

Popis: Chceš se v páru předvést svému protějšku? Pak zamiřte sem. V těchto lekcích vás seznámíme s musicalitou a footworkem. Musicalita tě naučí, jak využít hudbu a ještě víc si ji užít. Footwork ti zase ukáže nové možnosti práce s nohami.

Cíl lekcí: Naučíš se nabourat známá schémata (př. Frenkieho šestky); zažiješ si, jak reagovat lépe na hudbu; odneseš si novou inspiraci v podobě nových kroků, kterými můžeš nahradit basic

Lindy hop 3 - advanced

Popis: Tyto lekce jsou vhodné pro kohokoliv, kdo prošel všemi lindy hop 2 a budou zaměřeny různými směry dle lektorů. Čekají tě kurzy doplňující například charleston, rozšiřující povědomí o musicalitě nebo footworku, nové a složitější figury (mini dipy, slidy, spiny …), zdokonalování již zažitých technik a spousta dalších věcí. Lekce budou dále specifikovány na základě aktuálního rozvrhu. 

Collegiate shag

Název tohoto tance je záhadnější a těžko doložitelný. První slovo collegiate poukazuje na to, kde se především ve své době tančil a pro koho byl určen. Rozšířil se mezi mládeží na vysokých školách v USA před 2. světovou válkou. Přicházející generace tanečníků byla velice živá a charakteristická svou mladickou zapáleností. Potřebujete-li se pořádně vyřádit na parketě s partnerkou, je to tanec pro vás. V rámci naší komunity zkracujeme název pouze na shag. 


Informace o kurzech

Shag 1 - basic

Popis: Baví tě především rychlejší tempa a vystihuje tě střeštěnost a hravost? Současně nevíš kde začít a lindy hop tě neláká? Potom směle do kurzu Shag – basic, kde se seznámíš s tímto tancem a zjistíš, jak být ještě více střeštěný na rychlejší tempa.

Cíl lekcí: Prostřednictvím jednoduchých figur se naučíš a zautomatizuješ si základní krok a princip vedení (leading) či následování (following), dále se naučíš poslouchat hudbu a reagovat na ni.

Shag 2 - Intermediate

Intermediate A/B

Popis: Kurz přímo navazuje na začátečnický kurz shag – basic a rozšíří tvůj repertoár figur do tohoto tance. Dle rozvrhu pro tebe máme nachystané dvě nezávislé varianty tohoto kurzu. V každém z nich se naučíš jiné figury. Je proto jedno, do které z dostupných variant naskočíš, ale současně víš, že v další vlně se budeš moct naučit jiný repertoár figur. 

Cíl lekcí: Naučíte se hlavně další základní typické figury collegiate shagu, které budete zdokonalovat a zkoušet jejich různé variace

St. Louis Shag

Popis: Baví tě charleston, lindy hop a collegiate shag? Tak tyto lekce budou o tanci, který obsahuje od každého něco. Ač se jedná o shag druhé úrovně, pro absolvování totoho kurzu stačí mít za sebou collegiate shag – basic, charleston nebo lindy hop – basic. 

Cíl lekcí: Naučíš se základní krok St. L. shagu, získáš dostatečný repertoár figur, který se naučíš zapojit i do ostatních swingových tanců.

Shag 3 - advanced

Popis: Tyto lekce jsou vhodné pro kohokoliv, kdo prošel všemi kurzy collegiate shag 2. Budou zaměřeny různými směry dle lektorů. Čekají tě kurzy rozšiřující povědomí o musicalitě nebo footworku, nové figury, zdokonalování techniky jednotlivých figur a spousta dalších věcí. Lekce budou dále specifikovány lépe na základě aktuálního rozvrhu.

Sólo jazz

Jste individualista a potřebujete se projevit po svém? Máte spoustu nápadů a chcete je umět použít v tanci? Tancujte sólo! Naučíme vás základní pravidla a vy se pak můžete pořádně vyřádit! Pro ty z vás, kteří se necítí být v tanci spontánní a kreativní, nabízíme různé choreografie jako je shim sham nebo big apple, kterými si zlepšíte pohybovou paměť a ze kterých si můžete vzít inspiraci do vlastních párových tanců.


Informace o kurzech

Jazz steps

Popis: Zde se naučíš, jak tancovat na swingovou hudbu bez partnera či partnerky, tedy sólo. V sólo jazzu se mohou objevit i kroky, které již znáte z párového tance jako například kopaný charleston nebo stříhaný charleston 20. let. Taky se mohou objevit známé jazzové kroky, které by každý swingař měl dobře znát: jako třeba Shorty george, Suzy Q, Boogie back/ forward a další. Tyhle kroky pak můžeš využít, když zrovna na tančírně není dostatek partnerů a můžeš se tak stát králem parketu na nejedné swingové párty. Také je můžeš přidat jako ozdobu do párového tance. Jinými slovy jedná se o dost široký repertoár, který se dá různými způsoby využít a jeho konkrétní zaměření se dozvíš na základě aktuálního rozvrhu.

Rutiny

Popis: Swingové rutiny jsou vlastně předem připravené choreografie, většinou solo jazzové, které znají všichni swingaři na světě a když začne hrát ta správná hudba celý parket ji zatančí. Nejznámější a nejzákladnější swingovou rutinou je Shim Sham, přímo od otce swingu Frankieho Manninga a tančí se na každé swingové tančírně. Další jsou Big Apple, Tranky Doo a další. Dle rozvrhu uvidíš, na kterou rutinu se daná lekce zaměřuje.

Charleston

Současně s lindy hopem se rozšiřuje také charleston, též přezdívaný lindy charleston, charleston 30. let nebo flying charleston. Vyvíjí se z původního charlestonu 20. let (stříhaného), u nás důvěrně známého z písně Babičko, nauč mě charleston. Tanec se přizpůsobuje rychlejší hudbě a je charakterictický svými kopy a hravostí v prostoru. Velice často tanečníci volně přechází z charlestonu do lindy hopu a zpět, tyto tance jdou ruku v ruce a skvěle se doplňují.


Informace o kurzech

Tanec lindy hop má v naší skupině nejpevnější a nejstarší základnu. Tento tanec je základní dovedností k tomu, abyste si pohodlně zatančili na našich i jiných tančírnách, které mají rozsáhlou škálu rychlostí rytmu. Tanec u nás učíme v různých úrovních a s různým zaměřením. Níže se dočteš, jaké máš možnosti.

Lindy hop 1 - basic

Chceš se seznámit s tancem lindy hop? Máme připraveny lekce pro nováčky, které tě naučí pohybovat se v rytmu swingu. Projdeme v nich detailně základní krok, otočky a figury. Naučíme tě principy vedení (role leader, obvykle muž) a následování (role follow, obvykle žena). Lindy hop 1 - basic jsme rozdělili do dvou kurzů, z nichž každý představuje jeden logický celek. Nezáleží na tom, v jakém pořadí tyto kurzy absolvuješ, pro zvládnutí swingu jsou však nutné oba. Jejich absolvováním si vybuduješ kvalitní základy, na kterých bude radost stavět.

6-count

Popis: Lekce jsou určeny pro úplné začátečníky. Zaměřeny jsou na 6-count (šestkový rytmus), což znamená, že vše, co se v rámci tohoto kurzu učí, bude počítáno na šest dob.

Cíl lekcí: Naučíš se vnímat swingový rytmus, zvládneš šestkový základní krok a s ním související základní otočky a figury. Naučíš se principy vedení (leader) a následování (follower). Osvojíš si základy správné techniky tance, rytmiky a držení těla.

8-count

Popis: Lekce jsou určeny pro úplné začátečníky. Zaměřeny jsou na 8-count (osmičkový rytmus), což znamená, že vše, co se v rámci tohoto kurzu učí, bude počítáno na osm dob.

Cíl lekcí: Naučíš se vnímat swingový rytmus, zvládneš osmičkový základní krok a s ním související základní otočky a figury. Naučíš se principy vedení (leader) a následování (follower). Osvojíš si základy správné techniky tance, rytmiky a držení těla.

Lindy hop 2 - intermediate

Technika a figury

Popis: Chceš rozšířit repertoár svých figur pro lindy hop a současně mít jistotu v jejich navedení? Pak doporučujeme z lindy hop – basic skočit rovnou sem. 

Cíl lekcí: Seznámíš se s různým základním držením, rozšříš si repertoár figur v 6-countu a 8-countu, zdokonalíš se v technice vedení a získáš jistotu v tanci.

Swing out

Popis: Swing out je typická swingová figura, která jakoby přímo charakterizuje lindy hop. Povinná výbava každého pokročilejšího swingového tanečníka. Na swing out navazuje nevyčerpatelná škála rozmanitých figur, které z něj vycházejí. Tyto lekce se zaměří především na technické provedení swing outu a 8-count. 

Cíl lekcí: Zopakuješ si základní 8-countové figury a vylepšíš si jejich techniku, naučíš se swing out a jeho různé provedení, následně se naučíš využívat swing out pro různé další variace. 

Charleston

Popis: Nedílnou součástí lindy hopu je také jeho mladší brácha charleston. Jedná se o skvělého parťáka pro lindy hop, který vám umožní tančit na svižnější tempa.

Cíl lekcí: Naučíš se základní krok charlestonu, získáš dostatečný repertoár figur na tančírnu, naučíš se přecházet z charlestonu do lindy hopu a zpět-

Footwork and musicality

Popis: Chceš se v páru předvést svému protějšku? Pak zamiřte sem. V těchto lekcích vás seznámíme s musicalitou a footworkem. Musicalita tě naučí, jak využít hudbu a ještě víc si ji užít. Footwork ti zase ukáže nové možnosti práce s nohami.

Cíl lekcí: Naučíš se nabourat známá schémata (př. Frenkieho šestky); zažiješ si, jak reagovat lépe na hudbu; odneseš si novou inspiraci v podobě nových kroků, kterými můžeš nahradit basic

Lindy hop 3 - advanced

Popis: Tyto lekce jsou vhodné pro kohokoliv, kdo prošel všemi lindy hop 2 a budou zaměřeny různými směry dle lektorů. Čekají tě kurzy doplňující například charleston, rozšiřující povědomí o musicalitě nebo footworku, nové a složitější figury (mini dipy, slidy, spiny …), zdokonalování již zažitých technik a spousta dalších věcí. Lekce budou dále specifikovány na základě aktuálního rozvrhu. 

Balboa

Aneb když je hudba příliš rychlá a parket příliš malý. Balboa vznikla v Jižní Kalifornii na přeplněných tanečních parketech, kde bylo hlavním cílem si v obětí obou partnerů zatančit a vydržet celý večer. Balboa se tančí ve dvou variantách, které mohou mezi sebou volně přecházet. Prostorově méně náročná pure balboa a na otočky bohatý bal-swing.


Informace o kurzech

Balboa 1 - basic

Popis: Úvodní kurz balboa je pro každého, kdo má za sebou lindy hop – basic a chce zkusit něco nového. Provedeme tě základy balboy, ukážeme ti, jak se v tomto tanci cítit příjemně a nadchneme tě do něj. Balboa umožňuje tančit na výrazně rychlejší hudbu, je charakterictický těsnějším držením a současně je více technicky náročná, proto neváhej projít tímto kurzem i víckrát. Z vlastní zkušenosti víme, že balboa je pro pokročilejší. 

Cíl lekcí: Seznámíš se se základním krokem, jeho variacemi a technikou navádění, také se seznámíš se základními figurami pure-balboa a bal-swingu. 

Balboa 2 - intermediate

Popis: Kurz navazuje na začátečnický kurz balboa – basic a rozšíří tvůj repertoár figur do tohoto tance. Současně se zvýšenou náročností tohoto tance se bude dále probírat technika vedení, jak pro leadry, tak pro followerky. 

Cíl lekcí:  Rozšíříš si repertoár figur a zdokonalíš techniku.

Blues

Blues jako hudební žánr může být pomalý a intimní, ale také energický. To samé platí i pro bluesový tanec. Charakterem se liší od výše zmíněných tanců. V bluesu jde především o procítění jednotlivých pohybů s partnerem, o souznění a celkové estetické vyjádření pocitů z této hudby.


Informace o kurzech

Blues 1 - basic

Popis: Náplní tohoto kurzu je seznámení se s tancem, jeho základní muzikalitou, základními figurami. Cílem tohoto kurzu je si Blues zatancovat na hudbu a užít si ho. 

Cíl lekcí: Naučíš se tancovat základy bluesu na pomalou hudbu, budeš schopný/a si zatančit tento tanec po absolvovaní kurzu.

Blues 2 - intermediate

Popis: Navazuje na blues-basic. Prohloubíš si zde muzikalitu, naučíš se složitější a pro oko lahodnější figury, osvojíš si různé druhy tanečního „stylingu“. 

Cíl lekcí: Rozšíříš si repertoár figur a zdokonalíš techniku.

St. Louis Shag

Tanec ze srdce USA vzniklý jako povedená kombinace několika tanců, aneb co se stane, když smícháte lindy hop, charleston a shag! Název je odvozen podle místa vzniku v Saint Louis v Missouri. Líbí se vám shag, ale nezvládáte rychlá tempa? Zkuste Saint Louis shag!


Informace o kurzech

Shag 1 - basic

Popis: Baví tě především rychlejší tempa a vystihuje tě střeštěnost a hravost? Současně nevíš kde začít a lindy hop tě neláká? Potom směle do kurzu Shag – basic, kde se seznámíš s tímto tancem a zjistíš, jak být ještě více střeštěný na rychlejší tempa.

Cíl lekcí: Prostřednictvím jednoduchých figur se naučíš a zautomatizuješ si základní krok a princip vedení (leading) či následování (following), dále se naučíš poslouchat hudbu a reagovat na ni.

Shag 2 - Intermediate

Intermediate A/B

Popis: Kurz přímo navazuje na začátečnický kurz shag – basic a rozšíří tvůj repertoár figur do tohoto tance. Dle rozvrhu pro tebe máme nachystané dvě nezávislé varianty tohoto kurzu. V každém z nich se naučíš jiné figury. Je proto jedno, do které z dostupných variant naskočíš, ale současně víš, že v další vlně se budeš moct naučit jiný repertoár figur. 

Cíl lekcí: Naučíte se hlavně další základní typické figury collegiate shagu, které budete zdokonalovat a zkoušet jejich různé variace

St. Louis Shag

Popis: Baví tě charleston, lindy hop a collegiate shag? Tak tyto lekce budou o tanci, který obsahuje od každého něco. Ač se jedná o shag druhé úrovně, pro absolvování totoho kurzu stačí mít za sebou collegiate shag – basic, charleston nebo lindy hop – basic. 

Cíl lekcí: Naučíš se základní krok St. L. shagu, získáš dostatečný repertoár figur, který se naučíš zapojit i do ostatních swingových tanců.

Shag 3 - advanced

Popis: Tyto lekce jsou vhodné pro kohokoliv, kdo prošel všemi kurzy collegiate shag 2. Budou zaměřeny různými směry dle lektorů. Čekají tě kurzy rozšiřující povědomí o musicalitě nebo footworku, nové figury, zdokonalování techniky jednotlivých figur a spousta dalších věcí. Lekce budou dále specifikovány lépe na základě aktuálního rozvrhu.